Bývalý americký prezident Donald Trump se v úterý 4. dubna 2023 dostavil před soud v New Yorku, kde čelí obvinění z nelegálních plateb za mlčení dvěma ženám, které tvrdí, že s ním měly aféru před prezidentskou volbou v roce 2016. Jedná se o historicky první trestní stíhání exprezidenta USA. 

Trump je obviněn z podvodu a manipulace s volebním financováním, což jsou závažné zločiny, které mohou vést k vysokým pokutám nebo dokonce odnětí svobody. Trump vinu odmítá a označuje vyšetřování za politicky motivované a za „hon na čarodějnice“. 

Soudní jednání trvalo jen několik minut a Trump byl požádán, aby prohlásil, zda se cítí vinen, či nevinen. Trump odpověděl, že je nevinen, a tím de facto zahájil soudní proces, který by mohl trvat mnoho měsíců. Poté odletěl zpět na Floridu, kde večer vystoupil s projevem před svými příznivci. 

Před budovou soudu i mrakodrapem Trump Tower na Manhattanu byla zvýšená bezpečnostní opatření a policie se připravovala na možné protesty jak proti, tak pro Trumpa. Trumpovi právníci žádali soudce, aby zakázal pořizování audio a video záznamů ze soudní síně, ale jejich žádost nebyla vyhověna. 

Trump je podezřelý z toho, že prostřednictvím svého bývalého právníka Michaela Cohena zaplatil 130 tisíc dolarů pornoherečce Stormy Daniels a 150 tisíc dolarů modelce Karen McDougalové za to, aby mlčely o svých údajných sexuálních vztazích s ním. Tyto platby byly provedeny těsně před volbami v roce 2016 a mohly by být považovány za neohlášené příspěvky do jeho kampaně. 

Cohen již byl odsouzen za tyto platby a další zločiny na tři roky do vězení, ale byl propuštěn kvůli pandemii koronaviru. Cohen tvrdí, že jednal na pokyn Trumpa a že má důkazy o jeho zapojení. Trump to popírá a tvrdí, že Cohen lhal, aby si snížil trest. 

Soudní proces s Trumpem bude sledován s velkým zájmem veřejnosti i médií a může mít dopad na jeho politickou budoucnost. Trump naznačil, že by se mohl znovu ucházet o prezidentskou nominaci republikánů v roce 2024. Jeho popularita mezi jeho voliči je stále vysoká, ale také čelí silné opozici ze strany demokratů i některých republikánů, kteří ho viní z podněcování násilného útoku na Kapitol 6. ledna 2021. Trump byl kvůli tomu dvakrát obžalován Sněmovnou reprezentantů z velezrady, ale Senát ho oba pokusy o odvolání zamítl. 

Trump také čelí dalším soudním sporům a vyšetřováním, například ohledně jeho finančních záležitostí, daní, podnikání, nadace nebo sexuálního obtěžování. Trump všechna obvinění popírá a tvrdí, že je obětí politické perzekuce. 

Reakce na soud s Trumpem 

Soud s Trumpem vyvolal různé reakce v americké společnosti i politice. Někteří lidé považují soud za spravedlivý a nezbytný krok k potrestání Trumpa za jeho údajné zločiny a zneužívání moci. Jiní lidé naopak vidí soud jako pokus o diskreditaci a zničení Trumpa a jeho hnutí. Někteří lidé také vyjadřují obavy o možné narušení právního státu a demokracie v USA. 

Mezi Trumpovými příznivci panuje rozhořčení a hněv nad tím, že jejich oblíbený politik je stíhán a pronásledován. Někteří z nich se shromáždili před budovou soudu i Trump Tower, aby mu vyjádřili podporu a solidaritu. Někteří z nich také vyzývali k odporu proti současné vládě prezidenta Joe Bidena, kterého považují za nelegitimního a podvodníka. 

Mezi Trumpovými odpůrci panuje uspokojení a naděje na to, že Trump bude konečně postaven před spravedlnost a že se ukončí jeho vliv na americkou politiku a společnost. Někteří z nich se také shromáždili před budovou soudu i Trump Tower, aby mu vyjádřili opovržení a odpor. Někteří z nich také vyzývali k podpoře současné vlády prezidenta Joe Bidena, kterého považují za legitimního a schopného. 

Mezi politiky se také projevily rozdílné názory na soud s Trumpem. Demokraté obecně vítají soud jako důkaz toho, že nikdo není nad zákonem a že Trump musí nést odpovědnost za své činy. Republikáni obecně kritizují soud jako důkaz toho, že demokraté chtějí zničit Trumpa a jeho voliče a že Trump je obětí politické vendety. Nicméně mezi republikány existují i různé frakce, některé loajální k Trumpovi, některé kritické k Trumpovi. 

Soud s Trumpem bude mít pravděpodobně velký dopad na budoucnost americké politiky a společnosti. Bude ovlivňovat veřejné mínění, voličskou mobilizaci, stranickou polarizaci, mediální diskurz i mezinárodní vztahy. Bude také testovat sílu a nezávislost amerických institucí, zejména justice. Rovněž bude ukazovat, jak moc je Trump stále populární a vlivný mezi svými voliči a zda má šanci znovu uspět v prezidentských volbách v roce 2024. 

Martin Vrána