20. listopadu 2022 začalo po více než čtyřech letech 22. mistrovství světa ve fotbale, které se konalo v asijském Kataru. Tohle mistrovství světa se do dějin fotbalu zapíše jako první, které se odehrálo mimo klasický termín v červnu a červenci, nebo tím, že se poprvé hrálo v muslimské a arabské zemi.
Již samotný výběr pořadatelské země byl velmi kontroverzní, protože ho měla doprovázet korupce ze strany Kataru. Země je zároveň známá svým nedodržováním lidských práv, diskriminací žen a homosexuálů. Při stavbě stadionů mělo zemřít několik tisíc dělníků, kteří za velmi málo peněz pracovali v naprosto nevyhovujících podmínkách ve vysokých teplotách a prováděli nebezpečné práce. Některým byly zabavovány pasy, aby nemohli ze země odcestovat. Většina dělníků byla z Filipín, Indie, Pákistánu, Srí Lanky a dalších chudých asijských zemí.
Celé mistrovství světa se odehrálo na osmi stadionech, z nichž drtivá většina byla postavená či přestavěná pro potřeby turnaje. Většině stadionů se po skončení mistrovství sníží kapacita, ale jsou i takové, které se kompletně zbourají. To je případ i toho dost možná nejzajímavějšího stadionu v Kataru, který nese název Stadium 974. Ten leží v samotném hlavním městě Dauhá a je postaven, jak už název napovídá, z 974 přepravních kontejnerů. Je to první dočasný stadion v historii mistrovství světa, po rozebrání poputují kontejnery spolu se sedadly do afrických rozvojových zemí. Všechny stadiony jsou velmi moderní. Hráči a fanoušci si ale pochvalovali i vzdálenost a dobu přepravy mezi nimi. Zatímco při minulém mistrovství světa v Rusku v roce 2018 byla vzdálenost mezi stadiony několik tisíc kilometrů, v Kataru to byla maximálně hodina cesty autem.
Samotného šampionátu se zúčastnilo třicet dva národních týmů. Jediný, kdo měl účast jistou, byl Katar jako pořadatel. Zbytek týmů musel uspět v kvalifikaci. Česká republika byla ve své kvalifikační skupině třetí, ze svého místa tedy doputovala až do baráže, ve které podlehla Švédsku po prodloužení 0:1 a na šampionát se ani počtvrté v řadě nekvalifikovala. Komu se to také nečekaně nepovedlo, byla Itálie, která senzačně podlehla Severní Makedonii 0:1. Ta vyhrála poslední Mistrovství Evropy 2021.
Jako vždy nechyběl zahajovací ceremoniál, na kterém mj. vystoupil člen jihokorejské skupiny BTS Jung Kook se svou oficiální písní přímo pro mistrovství se jménem Dreamers, která se u fotbalových fanoušků nesetkala s tak velkým úspěchem jako písně z minulých let. Spekulovalo se i o jiných zpěvácích či zpěvačkách, někteří ale nabídku vystupovat odmítli kvůli porušování lidských práv v Kataru.
Kromě písniček nesměly chybět ani jiné symboly. Mezi ně se řadí míč od Adidas s názvem Al Rihla, což v češtině znamená cesta, či maskot jménem Laíb.
Celý šampionát začal zápasem domácího Kataru s jihoamerickým Ekvádorem. Od doby, kdy započala tradice, že zahajovací zápas hraje domácí tým, je to úplně poprvé, kdy pořadatelský tým prohrál. A to rovnou 0:2.
Některé zápasy dopadly podle očekávání a svým výsledkem nepřekvapily. Některé ale diváky svým výsledkem udivily značně. A těch na tomto šampionátu rozhodně nebylo málo. Týmy jako Nizozemsko, Anglie, Argentina, Francie, Brazílie nebo Portugalsko potvrdily ve své skupině roli favorita a postoupily z prvního místa ve skupině do osmifinále. Kdo ale spokojený být nemohl, bylo Mexiko, které po sedmi postupech v řadě vypadlo už ve skupině. Podle mnohých fotbalových diváků mělo být Dánsko černým koněm turnaje, jenže národní tým z Jutského poloostrova skončil ve své skupině se ziskem pouhého jednoho bodu na posledním místě. Zajímavá situace nastala ve skupině E. Španělsko skončilo na druhém místě, Německo ale až na nepostupovém třetím místě. Obrovské zklamání zaznamenala na minulém šampionátu bronzová Belgie, která skončila, stejně jako v poslední skupině Uruguay, třetí.
Na druhou stranu je tady i ta pozitivní část, a to nečekané úspěchy. Mezi ty se určitě zařadí postup Australanů, které z turnaje v osmifinále vyřadila až vítězná Argentina. Pominout nesmíme ani nečekaný úspěch mezi fanoušky oblíbených fotbalistů z Japonska, kteří porazili jak Německo, tak Španělsko a do play off postoupili z prvního místa. Svůj sen si ale žilo Maroko, které i díky velmi dobré defenzivě ovládlo svou skupinu a ve vyřazovacích bojích došlo až do zápasu o třetí místo, ve kterém ale neuspělo. I tak se tým Maroka stal nejúspěšnějším africkým týmem v historii mistrovství světa ve fotbale. Navíc se jim podařilo definitivně rozplynout sen Cristiana Ronalda o zisku této nejcennější trofeje.
17. a 18. prosince nás pak čekaly zápasy o medaile. Konkrétně v tom o třetí místo se utkali Chorvati a Maročané. Chorvatští hráči v čele s kapitánem Lukou Modrićem ale ukázali kvalitu a podruhé za poslední dva šampionáty v řadě získali medaili.
O den později nás čekal největší a nejočekávanější zápas. Finále mezi Francií a Argentinou přímo na stadionu sledovalo skoro 89 000 diváků. Na jedné straně stála Francie, herně skvělý tým, který mohl být prvním obhájcem titulu od roku 1966 v čele se superhvězdou Kylianem Mbappém. Na straně druhé Argentina, kterou vedla touha vyhrát trofej pro Lionela Messiho, což se jí nakonec povedlo. Podle mnohých fanoušků a expertů to bylo to nejlepší finále v osmdesátileté historii mistrovství. Nejen že padlo šest gólů, což je na finále opravdu hodně, ale přineslo i mnoho infarktových momentů, prodloužení a nakonec penalty. A v těch díky famóznímu Emilianu Martínezovi vyhrála Argentina.
Lionelovi Messimu se tedy splnil jeho sen, který mu přály miliony lidí po celé planetě. Jeho fotka s trofejí se stala nejlajkovanější fotkou na Instagramu.
A pak přišla ta věc, která je u fanoušků nejoblíbenější, a to oslavy. Slavilo se jak v hlavním chorvatském městě Záhřebu, tak i v tom argentinském, tedy Buenos Aires. Do ulic zde vyšly asi čtyři miliony lidí, což je pro zajímavost celá populace právě Chorvatska.
Na závěr jsme se zeptali pana učitele Kašlíka na pár otázek týkajících se tohoto šampionátu.
Jak jste spokojený s tímto mistrovstvím světa?
„Myslím si, že fotbal byl dobrý, to místo se mi ale moc nelíbilo. Nemyslím si totiž, že je Katar úplně fotbalový.“
Takže spíše byste ocenil, kdyby se konalo na jiném místě?
„Mně se teda moc líbilo, že bylo všechno blízko sebe, na druhou stranu ty podmínky, za kterých to tam vznikalo, určitě nebyly ideální. Na druhou stranu Katar také není úplně fotbalový a nemá fotbalovou tradici a místní obyvatelé si to tolik neužili, jako kdyby to bylo v nějaké fotbalové zemi.“
Jakému týmu jste fandil a jak se mu šampionát vydařil?
„Já jsem vždy na takových akcích, pokud tam nebyli Češi, fandil Němcům a Angličanům. Němci zklamali ve skupině. Angličani na tom nebyli tak špatně, ale Francie byla Francie a s tou se nevyhrává tak lehce, takže pak už jsem fandil pouze dobrému fotbalu a ve finále mi bylo víceméně jedno, kdo vyhraje.“
Příští mistrovství světa poprvé v historii budou hostit tři země, a to Kanada, Spojené státy a Mexiko. Počet účastníků se navíc zvýší z původních třiceti dvou na čtyřicet osm. Doufejme tedy, že se na něj probojuje i česká reprezentace a že si ho za další necelé čtyři roky užijeme i přesto, že na něm nebudou hrát legendy jako Messi a Ronaldo.
Jan Urda