Večer plný hvězd, světel, extravagantních rób a kamer. Přesně takto to vypadá první květnové pondělí. Met Gala se koná každoročně už více než 70 let. Ale co to vlastně je? Proč je kolem toho takové haló?
The Met (jak se akci také říká) bylo založeno v roce 1946 jako sbírka pro nově založený Costume Institute (křídlo Metropolitního muzea umění zaměřené na módu a kostýmy). První slavnostní večer se konal roku 1948, do začátku sedmdesátých let se Met Gala konalo hned na několika místech na Manhattanu – například v Central Parku nebo Waldorf Astoria, než pořadatelé schválili jako místo konání schody před muzeem.
Teprve v sedmdesátých letech se z akce pro charitativní instituce začínala stávat globální záležitost, jak ji známe dnes. V této době se také začaly mezi smetánkou města New York objevovat i známé celebrity jako například Elizabeth Taylor, Diana Ross nebo Elton John. Od roku 1973 rada každoročně usedá a vymýšlí jednotné téma pro další ročníky, které tak usměrní jednotný vzhled nejen všech hostů, ale také celého večera. Prvním tématem bylo „The World of Balenciaga“.
V současnosti je Met Gala považováno za Oscara módního průmyslu. Celebrit je vždy omezený počet, jež se pohybuje kolem 600 hostů. Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, kteří patří mezi pozvané, ale za každou cenu byste se chtěli večera zúčastnit, museli byste sáhnout hluboko do kapsy. Letošní vstupenka se totiž vyšvihla na neuvěřitelných 50 000 USD na osobu.
Pokud chceme mluvit o Met Gala, musíme se alespoň pár slovy zmínit o Anně Wintour. Tato žena se za svůj život stala jednou z nejznámějších a nejuznávanějších žen ve světě módy. Už jako náctiletá se zajímala o módu a dění kolem ní, tato vášeň jí v roce 1988 dopomohla na pozici šéfredaktorky časopisu Vogue. Od poloviny devadesátých let předsedá nebo spolupředsedá Met Gala a je neodmyslitelnou součástí toho, jak akci známe a vnímáme.
Jedná se již o klasickou přehlídku extravagantních a pompézních kousků. A pokud se pořád ptáte, co se tam celou dobu vlastně děje, tak máte stejnou otázku jako mnoho dalších lidí. Večer se skládá ze dvou hlavních částí. První je samotný červený koberec, ten sice nebývá většinu doby červený, ale je přizpůsoben zvolenému tématu, po kterém si mohou hosté jako první prohlédnout novou výstavu v Costume Institute, jež bude zpřístupněna veřejnosti až po skončení celé události. Druhou velkou částí je afterparty, o které toho ale moc nevíme, protože na ní platí přísný zákaz používání telefonů a focení.
Anna Wintour dala tento rok téma „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty“. Vzdala tím hold zesnulému módnímu návrhářovi Karlu Lagerfeldovi, jenž zemřel v roce 2019 a působil jako kreativní ředitel mnoha značek, nejznámější z nich Chanel a jeho vlastní značka.
Stejně jako spoustu věcí ve Spojených státech, ani tento večer se neobejde bez fotografů, kameramanů a pozornosti nejen klasického tisku, ale i všech sociálních medií. A jasné je jediné: příští rok se dočkáme dalšího ročníku známého Met Gala.
Monika Masaříková