Věřte, že opravdu nemám v plánu vás tady nudit rozsáhlým povídáním o historii, stavbě nebo třeba podrobným popisem tohoto okouzlujícího nástroje. To vůbec ne! Právě naopak. Tuto nudnou část vezmeme jen tak okrajově a pro zajímavost, ráda bych vám totiž představila cimbál tak, jak ho v dnešní době málokdo zná.
Nalijme si čistého vína… Cimbál pro naši generaci není až tak známý a populární nástroj, dle mého je to obrovská škoda. Všichni si ho spojují s dávnou dobou, nějakou prazvláštní hudební skupinou jménem cimbálovka a taky s jižní Moravou, lidovými písničkami. Prostě nic moderního. Ano, máte pravdu… Cimbál s folklórem a lidovkami souvisí, ano, je také spojený s jižní Moravou a do třetice, ano, je podle něj pojmenované uskupení cimbálovka, ale je tady jedno veliké NE. Není to totiž určitě všechno! Na cimbál se dá zahrát jakákoli muzika. Nevěříte? Je tomu opravdu tak. Ať už je to tedy “klasický” folklór, ale taky folk, rock, jazz, klasická i popová hudba, a nevím co všechno dalšího. Vlastně asi cokoli vás napadne 🙂
Myslím, že každý cimbalista už se někdy setkal se situací, kdy někomu řekl, že hraje na cimbál, a reakce zněla asi takto: ,,Joo, to je takové to podobné klavíru, že?” Anebo druhá možná varianta, že se podivně zatváří a vy hned pochopíte, že v životě cimbál neviděl a nemá nejmenší tušení, co to je. Abych teda přiblížila, jak cimbál vypadá, tak já ráda říkám, že je to takový stůl, který má čtyři nohy a vrchní deska je ve tvaru lichoběžníku. Na desce je většinou 133 strun. Ty jsou pak rozděleny pražci a tvoří spolu skupinky po třech nebo čtyřech (podle toho, jestli se pohybujeme v houslovém nebo basovém klíči) a tyto skupinky tvoří jednotlivé tóny. Abychom ze strun vyloudili nějaký zvuk, máme dřevěné paličky na konci omotané vatou a nití. Pomocí bambulek na konci rozezníme strunu a slyšíme její tón. A aby byl zvuk ještě líbeznější, je ze spodu cimbálu přidělaný pedál, který když zmáčkneme, zvednou se pražce a zvuk je silnější a delší. Cimbál je taky často nádherně vyřezávaný typickými řezbami. Ty ale najdeme jen na těch nástrojích, které se používají k hraní právě v cimbálovkách. Na koncertní hraní je potom většinou cimbál “čistý”- bez řezeb. Zaleží však na samotném cimbalistovi, jaký typ si vybere.
Co se týká cimbálové kultury, v České republice je velmi podporovaná českou cimbálovou asociací. Konkrétně v našem kraji se každý druhý rok ve Valašském Meziříčí koná Mezinárodní cimbálový festival. Významnou regionální osobností je také paní prezidentka tohoto festivalu Růžena Děcká. V letošním roce se bude konat již XV. ročník tohoto festivalu s velkou tradicí. Loni jsme měli také tu čest hostit několik desítek cimbalistů z různých koutů světa v rámci Celosvětového cimbálového kongresu, který se po dlouhých 29 letech konal opět u nás v ČR, ve Valašském Meziříčí. Co dva roky se také koná cimbálová soutěž s postupem až do celostátního kola. ,,Cimbálová rodina” se opravdu snaží pořádat co nejvíce akcí, udržovat pevné vztahy mezi cimbalisty a zachovat tradici nástroje.
Jsem velmi vděčná, že jsem již dvakrát měla možnost projít přes okresní a krajské až do celorepublikového kola cimbálové soutěže. Poslední ročník se uskutečnil loni s posledním kolem 26. a 27. května na zámku v Mikulově, konkrétně v nádherné zámecké barokní knihovně. Nevěřili byste, ale i na cimbál se dá hrát duo, a dokonce se v něm i soutěží. S Ondrou Kvapilem ze 7. A8 jsme taky jedno cvičili, a dokonce jsme si i v Mikulově zahráli. Jak já v sólu, tak v duu jsme získali krásné 2. místo. To byl pro nás obrovský úspěch a myslím, že můžu mluvit za nás za oba, když řeknu, že jsme to ani jeden nečekali a byla to pro nás obrovská čest dostat se tak daleko. Nejdůležitější pro nás totiž nebylo vyhrát, ale získat nové zkušenosti, potkat se s kamarády, poslechnout si ostatní vynikající cimbalisty, zkusit něco nového a překonat sami sebe, a to si myslím, že se nám opravdu povedlo.
Já tedy doufám, že jsem představila cimbál v trochu jiném světle, že jsem ukázala, že to není jen nudný starý nástroj spojený s cimbálovkou, ale taky nástroj zajímavý, na který se dá zahrát cokoli a je s ním spojených mnoho příležitostí. Byla bych moc ráda, kdyby tento článek zaujal aspoň jednoho z Vás a třeba jste na cimbál změnili názor 🙂
Ema Charvátová