Eliška Vrzalová
Přichází Vánoce, s nimi sníh, pohádky a kouzla. Jedna taková kouzelná pohádka se odehrává také v 19. století na Vánoční slavnosti v Londýně, kde malá Klára dostane k Vánocům dřevěnou hračku, jež umí louskat ořechy. Tušíte, jakou pohádku mám na mysli? Je to Louskáček – vánoční příběh. Tato pohádka plná krásné hudby Petra Iljiče Čajkovského, kouzel a hlavně baletu, se odehrává na Štědrý den, kdy Klára objeví pod stromečkem dřevěného Louskáčka. V noci, když všechno veselí utichne, se Klára probouzí ve snu a potkává se zde se svým Louskáčkem, který oživl. Vydávají se do snové země, kde porazí Myšího krále, zároveň tak prolomí jeho kletbu a z Louskáčka se stává princ. Tím však příběh nekončí, protože Louskáček provede Kláru celou kouzelnou zemí. Setkají se tak například se Sněhovými vločkami, Švestkovou vílou, s Marcipánem či se zástupci různých národů představující sladkosti – například Arabové představující kávu nebo Španělé čokoládu. Klára je ze snu nadšená, ovšem brzy přichází ráno, a ona se probouzí opět v realitě, se svým dřevěným Louskáčkem a zjišťuje, že to byl všechno jen sen… nebo ne?
Klasický vánoční příběh této slavné baletní pohádky, jak jej známe dnes, je inspirován pohádkou Louskáček a Myší král od německého spisovatele Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna, ve kterém se hlavní hrdinka nejmenuje Klára, ale Marie. V této originální verzi má příběh také mnohem hlubší myšlenku než v tom dnešním. Marie žije v rodině, která je posedlá pravidly a ona je musí striktně dodržovat. Když se o Vánocích objeví její strýček Drosselmayer, dostane od něj Marie dárek – dřevěného Louskáčka. V noci se Marie ocitá ve svém vlastním snu, kde je Louskáček vyobrazený jako princ zakletý čarodějnicí, jelikož se odvážil zachránit nejkrásnější princeznu světa. Marie však kletbu svou laskavostí zlomí a díky své odvaze a lásce se jí podaří Louskáčka oživit. Louskáček se pak utká v boji s myší armádou, který nakonec vyhraje a promění se v krásného prince. Louskáček poté doprovodí Marii do království panenek, kde jsou paláce tvořeny z cukru a sladkostí.
Nejspíš si říkáte, že tento příběh je přece pohádka jako každá jiná, ale opak je pravdou. Setkáváme se zde se spoustou skrytých symbolů, které na první pohled nejsou vidět. Například pohádkový svět, který si Marie vysnila, představuje Mariin útěk z reality, když se cítí být svázaná pravidly, která musí dodržovat. Živý Louskáček symbolizuje Mariina zachránce a naději na lepší budoucnost. V Německu se také traduje, že Louskáčci symbolizují štěstí. Ten náš byl v příběhu zaklet, protože se pokusil zachránit nejkrásnější princeznu světa. To představuje Mariinu touhu být krásná a úzkostný strach z ošklivosti. Myši, vyobrazené jako záporné postavy, symbolizují chaos a zkázu.
Přestože se původní příběh od toho dnešního obsahem moc neliší, je rozdílný minimálně myšlenkami, které chce lidem předat. Dnes existuje mnoho verzí Louskáčka, a ať už si vyberete jakoukoli, určitě Vás dokáže naladit na jedinečnou atmosféru Vánoc.