Natálie Haplová
Drákula. Upírský hrabě z Rumunska, který se stal fenoménem po celém světě. Ale kdo to vlastně je? A kde se vzal? Pojdme se společně podívat na jeho historii…
Skutečný Drákula se ve skutečnosti jmenoval Vlad III. a své pozdější přízvisko získal díky svému otci, kterému se přezdívalo Dracul (drak). Rumunské slovo Dracula se pak později stalo synonymem pro slovní spojení „syn draka“.
Vlad III. převzal v sedmnácti letech vládu po svém otci a stal se nechvalně známým, krutým hrabětem. Říká se, že jeho nejoblíbenější zábavou bylo sledovat narážení lidí na kůl. Z toho pochází jeho další přízvisko Tepeš – naražeč.
Ale dost o skutečném Drákulovi. Pojme se konečně podívat na toho knižního.
Legenda o upírovi z hradu Bran se zrodila z pera spisovatele Brama Stokera v roce 1897. Děj románu se odehrává v Transylvánii, v jednom z největších regionů Rumunska. Bram se při psaní Drákuly inspiroval právě krutovládou Vlada, kterého vnímal jako krvelačnou bestii.
Kniha se velmi rychle stala velice populární. Bramova kniha popularitou předčí dokonce i knihy J. K. Rowlingové nebo J. R. R. Tolkiena. Román byl na svou dobu velmi moderní, a to je důvod, proč si ji i dnes lidé stále čtou. Byl psaný deníkovou formou, jednotlivé zápisky byly prokládané novinovými výstřižky a citacemi, a to je něco, co v knihách 19. století nebylo obvyklé. Další věc povyšující tento netradiční hororový příběh bylo v té době ne tak opakované téma upírů a propracovanost postav, které jsou snadno zapamatovatelné.
Zkrátka – byl to hit, a je to hit dodnes.
Ve 20. století se příběh krvelačného hraběte dočkal jak filmového, tak muzikálového zpracování. Postavou Drákuly bylo také inspirováno spoustu dalších děl, a je tomu tak dodnes. Myslím, že všichni známe animovanou filmovou sérii Hotel Transylvánie, ne?