NFT a jeho pád
Lidem odjakživa záleželo na vlastnictví. Mentálně jsme nastaveni shromažďovat věci, jako třeba známky, obrazy, nebo mince. Avšak tato touha po vlastnictví se v roce 2021 zvrhla do nových výšin ve formě NFT.
NFT neboli přeloženo: nezaměnitelný token je? nový důkaz vlastnictví. Jednoduše řečeno je to jednotka dat, uložená v digitální účetní knize, která jde koupit, či prodat. Tato jednotka dat může být propojena s určitým fyzickým nebo digitálním předmětem, jako hudba, obrázek, video, gif a mnoho dalšího. S NFT lze obchodovat na internetu. I když jsou dost podobné kryptoměnám Bitcoinu a Ethereu, existuje mezi nimi jeden velký rozdíl. Zatímco Bitcoin můžete zaměnit za jiný Bitcoin, každé NFT je naprosto jedinečné, a tedy nezaměnitelné.
První známé NFT „Qantum“ vytvořil Kevin McCoy a prodalo ho za 4 dolary. V roce 2020 už začal zájem o NFT v oběhu normálních lidí. Velký boom nastal o rok později. Americký úřad obdržel neuvěřitelných 1200 žádostí na ochranné známky. Celý internet se začal hemžit nespočtem různých NFT. Od těch kvalitních až po ty nejvíce absurdní. Jeden z nejznámějších je Tweet od jednoho ze zakladatelů Twitteru, který se prodal za ohromujících 48 milionů dolarů.
Různé firmy v tom viděly možnost si přivydělat. Minulý rok jste mohli vidět od herních a filmových studií dokonce i od NBA různá NFT. Ty se prodaly za absurdní částky. Mnoho lidí s tím nesouhlasilo a protestovali proti nim. Jiní si řekli, že úspěch můžou napodobit a zahltili internet obrázky, které vypadaly, jako kdyby 3leté dítě vzalo pastelku, poslepu něco namalovalo a řekli si za to na internetu o milion.
Už od začátku byl celý koncept odsouzen k záhubě. Pro příklad: když si koupíte obraz od umělce, máte potvrzující doklad a k tomu originální nenahraditelný obraz. U NFT máte sice potvrzující doklad, ale jediné, co potvrzuje originalitu je přidělený kód k tomu, dílo samo o sobě nahradit lze. Jedna z největších výhod představuje zároveň jednu z největších nevýhod, a to internetové prostředí. Když si koupíte NFT, sice získáváte potvrzení, že např. obrázek vlastníte, ale jelikož je daný obrázek na internetu, tak si ho může stáhnou úplně každý. Jestliže se toto stane, na cáru papíru nezáleží a vám je k ničemu. To vytváří situaci, kdy obrázek mají na počítači úplně všichni, ale vy můžete maximálně říct, že ho vlastníte.
Po obrovském zájmu minulý rok nastalo období, kdy po NFT neštěkne ani pes. Zájem klesl o 88 %. Podle předpovědi se zájem ještě zmenší. Jak rychle začaly, tak skončily.
Štěpán Adámek