Laura Gerlová
Válečný zpravodaj a rodák z Valašského Meziříčí Martin Dorazín zavítal 6. listopadu 2024 do Rožnova pod Radhoštěm. V rámci svého turné spojeného s promítáním dokumentárního snímku Válečný zpravodaj mluvil o své práci zpravodaje a debatoval s diváky. Dokument režisérů Benjamina Tučka a Davida Čáleka zachycuje přibližně rok Dorazínova působení na Ukrajině. Oba režiséři se turné osobně účastnili a podělili se o detaily a příběhy spojené s tvorbou filmu.
Snímek divákům přibližuje válku na Ukrajině nejen očima, ale i ušima. Chvílemi má divák pocit, že se sám proplétá zaminovaným polem a doufá, že jeho další kroky nebudou poslední. Nebo cítí úzkost při zaslechnutí svištění střel bombardující města a jejich domovy a modlí se, aby raketa nezasáhla právě je. I přes veškerou hrůzu však dokument vyzdvihuje hrdost a odhodlání ukrajinského lidu, který se nevzdává, věří ve vítězství a v Boží pomoc. Každý milimetr nově dobytého území je pro ně symbolem naděje a důvodem pokračovat v osvobozování jejich země.
I když je Martin Dorazín hlavním protagonistou, ve filmu rozhodně nevyčnívá. Snímek se zaměřuje i na práci místních lidí, jako je například pekař Oleh Tkačenko. Oleh každý den peče chléb a vozí jej přímo na frontu jako humanitární pomoc těm, kteří se rozhodli zůstat v oblastech zasažených válkou. Přes noc pracuje v pekárně a ráno riskuje život při cestě do válečné zóny. Sám Oleh se minulý měsíc účastnil turné a během toho připomenul, že válka na Ukrajině stále trvá a zdůraznil, že Ukrajinci se nehodlají vzdát a jsou vděční za každou pomoc.
Dokument Válečný zpravodaj určitě není určen pro citlivé povahy. Jeho autentičnost zanechává silný dojem a svým způsobem nutí diváky k zamyšlení. Třeba nad tím, jestli by každý z nás nemohl dělat něco více pro ukončení této války, která má na svědomí tolik bolesti. Nebo jestli bychom neměli být více nápomocní a aktivněji pomáhat Ukrajině – ať už podporou humanitárních organizací, příspěvkem do různých sbírek nebo třeba projevem solidarity, který může dodat odvahu těm, kteří bojují za svobodu přímo na frontě.